Postovani, nedavno mi je dijagnostikovana crijevna kandidijaza. nakon duzeg perioda uzasnih probavnih smetnji u vidu konstantnih gasova i nadimanja u crijevima uradio sam analizu stolice i nalaz glasi "u ukupnoj koprokulturi izolovana Candida species u zastupljenosti 15% flore". doktor mi je propisao flukonazol kapsule od 50mg slijedeće dvije sedmice svaki dan po jednu. zanima me je li ovo prihvatljiva terapija jer sam cuo da se vecinom koristi taj neki Nistatin za kandidu... takodje, zanima me kolika je ucinkovitost terapije i kako kandida reaguje na nju. hocu li poslije moci normalno jesti kao i prije (trenutno sam na dijeti bez bilo kakvih secera i kvasca u bilo kojim formama). je li ono 15% puno ili malo. meni kao laiku nije jasno da tolika kolicina procentualno moze uzrokovati ovako obilna i bolna i uzasna nadimanja koja imam konstantno 24h bez prestanka. je li moguce potpuno iskorjeniti kandidu da se vise nikada ne vrati? i za kraj, pijem Prolife probiotike koji u sebi sadrze pi! varski kvasac- da li mogu da nastavim s tim ili da trazim nesto sto ne sadrzi kvasac? puno hvala na odvojenom vremenu!

    Odgovoreno: 11. 02. 2008.
    • Postovani, Lekar Vam je propisao dobru terapiju. Uz lekova ne treba da unosite sve namirnice od belog brasna i da ne jedete slatkise. Najbolje je da se odredi broj kolonija Kandide, jer se smaytra da manje od 30 kolonija kandide u crevima ne treba leciti. Kandida se leci i Nistatinom. Obicno je potrebno po nekoliko doza terapije da se postigfme izlecenje, ne yalecenje. Nakon lecenja kandide nema nikakvih posledica. pozdrav

Komentari na pitanje: #3028

    • Postovani, imam kandidu u grlu cas u vecem cas u manjem broju. Sprovodim drasticnu dijetu a od ljekova sam uzimala samo ulje origana i rastvor sode za ispiranje. Pola godine ni zrno secera, bijelog brasna voca osim limuna i ponekad zelena jabuka, pravim sama hleb od integralnog brasna i sjemenki, oslabila 10 kg. Bojim se za zdravlje. Zadnji nalaz mi je candida 33 kolinije. Interesuje me koliko je to i sto po vama da radim da se skroz rijesim ovog problema kako bih pocela normalno da se hranim. Hvala unaprijed.