Postovani profesore molila bih vas za misljenje jer sam zaista vec umorna od stalnih problema kojih imam vec mesecima. Naime u maju 2007 mi je uspesno operisan rak na grlicu materice, radjena je konizacija i konacni PH nalaz je bio uredan. Na kontrolnim pregledima sve u redu, radjen PAPA test pre dve nedelje i druga sam grupa. Medjutim ne obracam vam se zbog gore navedenog vec sam to spomenula da imate uvid i u to. Moji problemi vezani za vasu specijalnost nastaju polovinom avgusta prosle godine kada sam pocela da imam ucestale retke stolice. Pronadjena je kandida u stolici, lecena nistatinom i liobifom i izlecena ali stolice i dalje ostaju retke tj. mesovite (malo normalne, malo retke) i imam cesta krcanja u crevima. Otisla sam na pregled kod gastroenterologa pri cemu on postavlja dijagnozu IBS. Pronadjeni unutrasnji hemoroidi II i III stepena. Radjena SE,KKS,Urin,Fe,SUK,Bilirubini, AST,ALT, Na, K,Ca, Urea, Kreatinin, AC. uricum., Holesterol, Trigliceridi, T3, T4, TSH. Sve ! u granicama normale. Radjena kolonoskopija pri cemu je otkriveno vise malih sesilnih polipa 3-4 mm, jedan promera 1.5 cm, jedan 0.8 cm i jedan 0.6 cm. Sa sva tri veca uzet uzorak i dijagnoza Polyposis coli ( PH: Polypi Hyperplastici ). Terapija: Rudakol tbl 2-3x1, 5-ASA tbl 250mg 3x1, Probiotic 1x1.Stanje se uglavnom popravilo da bi mi dve nedelje pre nove godine hemoroidi prokrvarili u dva navrata. Doktor mi posle pregleda prepisuje:Phlebodia tbl 3x1 (5 dana) Faktu mast spolja. To je odmah proslo i na kontrolnom pregledu doktor ustanovljuje da su se smirili osim jednog koji je bio jos u blagoj upali. Polovinom Januara 2008 primecujem ponovo neobicne retke ucestale stolice i pronalaze mi opet kandidu u velikom broju. Ponovo pila Nistatin i Probiotik 3 nedelje, a u medjuvremenu su mi ponovo prokrvarili hemoroidi. Gastroenterolog me savetuje da odem na pregled kod hirurga i cujem njegovo misljenje. Hirurg ustanovljava: Hipertrofija koznih nabora uz delimican prolaps anoderma. DRP: nalaz uredan. Anoskopija: Hipertrofija hem. venca III stadijuma uz izrazenu inflamaciju i arodirani anoderm, tog momenta bez sveze krvi. DG: Nodi haemorrhoidalis gr. III infl. Et sang. Terapija dve nedelje dijeta bez zacina i alkohola, kupke u mlakoj kamilici 2x dnevno Faktu supp. 2x1, Hepa! thrombin H mast spolja. Predlaze mi postavljanje Baronovih lig. ili operaciju. Stolice su mi i dalje cesce i znaju da budu retke. Bojim se da kandida nije izlecena a u laboratoriji mi kazu da treba da sacekam kraj terapije za kontrolu. Bojim se operacije hemoroida jer sam cula da je jako bolno posle operacije a i gastroenterolog mi je predlozio uklanjanje ovih vecih polipa. Uzasano sam nervozna i uplasena, lose spavam i osecam se kao najtezi bolesnik. Ustvari vec mesecima nemam ni nedelju dana psihickog odmora jer mi se stalno nesto desava. Napominjem da imam 45 god. i od proslog jula redovno uzimam orgametril zbog poremecaja u menstrualnom ciklusu i obilnih menstruacija tako da cesto moram da primam i inekcije za smirivanje istog. Izvinite sto je pismo ovako obimno i molim vas za savet.

    Odgovoreno: 11. 02. 2008.
    •  Postovana, Hemoroidi onako kako su opisani nakon pregleda hirurga apsolutno yahtevaju terapiju koja Vam je predlozena to treba da izvede hirurg koji se time bavi, dakle hirurg-proktolog. Sto se tice polipa treba ih ukloniti metodom polipektomije u toku kolonoskopije i polipe poslati na PH pregled jer biopsija polipa nije dovoljno za pravu dijagnozu. Izlecili ste kandidu, a i dalje imate ucestale stoilice, moj predlog bi bio da se u toku kolonoskopije rutinski uzmu biopsije sa sluyokoze debelog creva sa vise mesta. U obzir dolazi i pojacana funkcija stitne zleyde, ili poremecaj eventual;no u varenju. Predlazem da prvo resite problem hemoroida posto krvare, a brzo iza toga da uradite kolonoskopiju sa polipektomijom. Pozdrav