Poštovani,
    Unapred se izvinjavam za opširnost ali prosto se ne usuđujem da odlučim u ovoj nejasnoj situaciju, šta je više a šta manje važno. U pitanju je moja bliska rođaka koja je se obratila lekaru zbog natečenog stomaka i kašljnja, ustanovjena joj je upala pluća a na ultrazvuku je pronađena voda u trbušnoj duplji. Odmah su urađeni tumor markeri i vrednost ca 125 je iznosila 690. Sem pritiska tako otečenog stomaka moja rođaka se oseća dobro. Lekar je pre prijema u bolnicu tražio snimak magnetne rezonance, i odmah dao svoju crnu prognozu da je u pitanju krajnja faza, da je verovatno sve počelo od jajnika i da je pitanje da li treba išta i pokušavati. Međutim sem vode, snimak je bio uredan tj. ni na jednom organu nije pronađen tumor. Lekari su to hladno prihvatili i rekli da je verovatno iu pitanju loša magnetna rezonanca i moja rođaka je hospitalizova, to se dešava tačno pre mesec dana. Pošto joj je stomak toliko otekao u međuvremenu joj stavljaju dren (ako se to uopšte tako zove) i za dva dana se oslobodila 7 litara vode. S tim da napomenem da joj se nakon toga prosečno stvaralo oko 400 ml vode. Od tad kreću detaljne analize. Ne znam zbog čeka ali ubrzo nam lekari saopštavaju da jajnici otpadaju kao mogućnost.  Snimaju joj bešiku, dva puta pluća, ispljuvak rade joj mamografiju, papa test, kolonoskopija – nalazi uredni. Onda guta sondu uzimaju joj uzorak i saopštavaju nam da je verovatno u pitanju karcinom želudca, čak nam opisuju na kom je mestu i kako izgleda. Pošto nastavlja sa kašljnjem i izbacivanjem šlajma smatraju da je u pitanju metastaza na pleuri.  Analize stižu. Nije pronađen tumor, lekar nam govori da je patolog verovatno pogrešio, ponovo guta sondu opet uzimaju uzorak-nalaz opet uredan. Nažalost u isto vreme stižu i rezultati vode u kojoj su pronađene maligne ćelije, rade joj tumor markere ali sad više njih i svi su mnogo uvećani, laborant nam govori da takve nalaze nikada nije video. (tumor markeri ukazuju na rak pluća, jajnika, debelog creva, želuca, dojke) ponovo joj rade kolonoskopiju pa mamografiju i dalje tumor ne nalaze. Jedina lepa vest je da voda prestaje da se stvara. Juče, tačno posle mesec dana, konzilijum nam saopštava da će uključiti patologa i uz pomoć njega odrediti hemo terapiju? Napominjem da tumor nije pronađen. Bez ikakve sujete nas ohrabruju da potražima pomoć u inostranstvu ili u drugoj bolnici i to je to. Moju rođaki sutra otpuštaju a mi smo očajni i ne znamo kako da joj pomognemo. Ona se oseća dobro ali i dalje često izacuje sekret iz pluća, voda se i dalje ne stvara. Da li je ikad iko čuo za ovakvu situaciju, da li postoje slučajevi da je stvarno pacijent u polednjoj fazi a da tumor ne mogu da pronađu, da li je moja rođaka atpičan slučaj ili su u pitanju nestručni lekari. Molim vas za bilo kakav vid pomoći, saveta, objašnjnja, preporuke očajni smo.
    Hvala

    Odgovoreno: 28. 05. 2009.
    • Poštovana,
      dešava se često da primarna lokalizacija ne može da se odredi. Na žalost maligne ćelije u ascitesu govore da se maligni tumor proširio na potrbušicu. Lekari ipak sumnjaju da je u pitanju karcinom želuca, ali je verovatno uzorak nedovoljan za tačnu ph dijagnostiku.