Poštovani,
    Pitanje je za gastroenterologa, internistu ili kardiologa: dijagnostikovana mi je aksijalna hiatus herniae, tj. želudačna kila, cardiomyopathia susp. i dislipidemia. Bivši sam pušač, od ostalih nalaza ističem lab: kardiospecifični enzimi b.o., povišen ldl 4,53, ukupni hol. 6,58, trigliceridi 2,3, hdl 1,05, urea 7,7, troponin u granicama normale. Javila mi se izuzetno jaka bol u predelu srca i hitno sam primljen na odeljenje, gde je nakon detaljnog ispitivanja dijagnostikovana hijatalna hernija. Nakon odpusta iz bolnice i pored terapije i pridržavanja uputstava lekara ponovo mi se javio taj jaki bol nakon ustajanja iz kreveta ujutru i bez obzira što sam bio u uspravnom ili sedećem položaju bol se sve više pojačavao. Popio sam 2 tablete cardiopirina od 100mg i bol je uminuo nakon oko 20-30 min. Jačina bola se nije umanjila nakon ispijanja jedne čaše vode prilikom uzimanja lekova. Ako je želudačna kila u pitanju kako da izbegnem ili smanjim bol koji se povremeno javi, da li sam trajno onesposobljen za bilo kakav malo teži fizički rad uz saginjanje ili bez, da li je i kod drugih pacijenata uobičajeno da bol koji se javlja bude parališući jak uz otežano disanje zbog bola? Napominjem da je pritisak u vreme pojave bola normalan, kao i svi rezultati ekg-a koji su rađeni osim blage st elevacije od v2 do v4, do 1mm, i povremeni bifazni t talasi u v2 i v3.
    Hvala vam na odgovoru i pomoći.

    Odgovoreno: 04. 05. 2009.
    • Poštovani,
      Neophodno je  da se zna veličina hijatalne hernije i način postavljanja dijagnoze, nekada je potrebno uraditi i rentgen, a i endosdkopiju. Spavajte sa podignutim uzglavljem, jedite češće, količinski manje, izbegavajte kasni noćni obrok, ne jedite slatkiše i gazirane napitke i obavezno uzimajte lekova pr. Tab.Controloc 40 mg, 2x1 pola sata pre jela.