Poštovani Profesore  najpre vas pozdravljam i zelim da vam postavim pitanja u vezi moje  bolesti.Oboleo sam od Kronove bolesti koja mi je dijagnostikovana pre dve  godine.Trenutno sam u fazi remisije i terapija koju koristim je  Salofalk(mesalazin)2 grama dnevno i pronison 10mg.Imam 34god.i jedno  dete.Zeleo bih da prosirim porodicu pa me interesuje koji su rizici  genetske prirode i da li bih morao da redukujem ili prekinem terapiju.  Srdačan pozdrav

    Odgovoreno: 03. 02. 2008.
    • Postovani, Rizici su svakako prisutni kako u pogledu smanjene pokretljivosti spermatozoida, tako i u pogledu potencijalnih genetskih malformacija. Ono sto publikovane studije objavl;juju jeste da novorodjena deca roditelja koji ima Kronovu bolest nemaju statististicki znacajnije vise malformacija u odnosu na decu ciji roditelj nema Kronovu bolest i koji ne pije lekove. Posavetujte se sa ordinirajucim lekarom vezano za aktivnost bolesti, ali doza lekova koju uzimate je ustvari terapija odrzavanaja remisije. Pozdrav