Poštovani,
    moj dječak ima 11 godina i hronični zatvor. Otprilike jednom sedmično ima veliku nuždu. Dan dva on to probava izbaciti iz sebe al mu uspiije tek iz trećeg, četvrtog pokušaja, pri tom ponekad i prlja gačice da li zato što ne ide na vrijeme u wc, ne znam, mislim da odlazi jer tad nema vremena, nismo kući ili se boji da će ga boljeti. Dojila sam ga godinu dana i tada je imao stolicu jednom sedmično. Inače je flegmatik tip djeteta koji je prirodno malo usporen pa sam mislila da nije to jedan od razloga da mu i crijeva sporije rade. Već tri mjeseca ide na vaterpolo ima treninge tri puta sedmično i kao da se stanje malo popravilo pa ne dolazi do duži period od sedam dana. Čak se desi nekad i na 5ti dan da ima stolicu, koja je gotovo uvijek jako suha, velika, debela kao suha grana drveta. Tačno se prepadnem kako je tu količinu i veličinu mogao izbaciti iz sebe. Nalaz irigografije kaže: rektum urednog položaja, širih sluzničkih nabora osobito u distalnom dijelu i u području analnog kanala, nešto širi ali bez signifikantno izmjenjenog rektosigmoidnog indeksa, uz urednu širinu retrorektalnog prostora. Kontrast nesmetano pasira u sigmoidni kolon koji je duži te se kod punjenja sa dvostrukim kontrastom propagira izvan zdjelice pokazujući dvostruko koljenasto presavinuće, uredne širine, lako izravnatih haustra i bez signifikantnih promjena u izgledu konture. Ascendentni kolon kao i lijenalna fleksura urednog položaja, lako izravnatih haustra, uredne širine lumena bez sigurnih znakova intraluminalnih defekata punjenja. Transverzalni kolon kao i desna fleksura urednog položaja, očuvanih haustra, uredne širine lumena i pravilnih kontura. Kontrast nešto sporije pasira prema dnu cekuma, što se postigne podizanjem djeteta prema vertikali te se prikaze apendiks koji je usmjeren prema kaudalno i takođe postigne refluks u terminalni ileum. Na postevakuacionpm snimku vidi se da nije došlo do optimalne evakuacuje kontrasta osobito iz područja lijevog kolona što onemogućava detaljnu analizu sluznice u ovom području, a uočavaju se širi sluznički nabori analnog kanala. Mislite li da je dijete prirodno takvog metabolizma pa obratiti pažnju još više na ishranu (jer i sada to radimo) ili je to ipak neko oboljenje?
    Unaprijed zahvalna mama.

    Odgovoreno: 26. 04. 2009.
    • Poštovana,
      kao prvo vaše dete ima funkcionalni, a ne organski poremećaj debelog creva. Verovatno da dugačko i presavijeno crevo doprinosi da se sadržaj u crevima duže zadržava. Za sada predlažem da što vise unosi tečnosti, što više tečnu i kašastu hranu. Ako to ne urodi plodom obratite se dečjem gastroenterologu.