zadnjih par godina patim od uzasnih nadimanja u crijevima. imam osjecaj  nekada kao da cu puknuti. probao sam razne dijete ali nijedna nije pomogla  i jednostavno, ma koliko se trudio da nadjem uzrocnika u hrani, to je  nemoguce- dakle, sta god da jedem imam istu kolicinu gasova koji se  formiraju u crijevima pretezno nocu.   nedavno mi je dijagnosticiran helicobacter i trenutno sam usred terapije  (zavrsio sam sa antibiotikom, sada uzimam samo controloc 40 jednom dnevno)   moj problem je u tome sto ja zapravo uopste nemam simptome helicobactera  kao sto su žgaravice, podrigivanja ili bolovi u zelucu, vec imam samo ta  nadimanja u crijevima, a vrlo cesto uz teska izbacivanja gasova ili  nemogucnost izbacivanja istih. stolica je redovna 3-4 puta semicno, otkad  znam za sebe je tako, znaci nije svaki dan i recimo da je vrlo  promjenjljive strukture i izgleda, ali nikad ekstremno tvrda ili  neformirana.   helicobacter, koliko mi je poznato, ne uzrokuje takve probleme...   zanima me sta moze jos uzrokovati takve simptome? je li moguce da u mom  slucaju helicobacter pylori tako djeluje da uzrokuje samo nadimanja i  gasove u crijevima? ili da trazim uzrok u necemu drugom?   samo da napomenem da imam 25 godina.   hvala na odgovoru!   pozdrav

    Odgovoreno: 24. 01. 2008.

    • Postovani, Verovatno da Helicobacter pylori nije razlog za sve Vase smetnje, vec i poremecaj u varenju hrane. Predlazem da uzimate Tab. Pnakreatina 3x1 dnevno i Caps. Espumisana 3x2, 10 dana koje ce Vam olaksati gasove i nadimanja. Ukoliko tegobe imate i dalje javite mi se da Vam poredlozim sta u tom slucaju od dijagnostike da uradite. Pozdrav