Molila bih nekoga da mi na jezik laika objasni dijagnozu i kakva su predviđanja za pacijenta sa takom dijagnozom. Adeno Ca interni crassi, Gradus 2, stadijum C, sec. Duces ( C2 Alster Coller) pT3N1Mx. Histološki srednje diferenciran adeno ca koji infiltrira zid debelog creva i diskretno se širi u okolno tkivo, ne prelazeći rub resekcije po obimu preparata kolona i ileuma kao i apendiksa ne pokazuju histopatološke promene. U blizini tumora prisutna linfagino invazija. Duž preparata nađeno 11 lgl a metastaza primećena u 1 neposredno u blizini tumora. Pacijent od 17.02.2009 započeo sa hemo terapijom.
    Da li smo zakasnili?

    Odgovoreno: 27. 02. 2009.
    • Poštovana,
       radi se o invazivnom karcinomu debelog creva sa zahvartanjem okolnih limfnih žlezdi, što znači da se radi o uznapredovaloj bolesti i sa već realnom mogućnošću da možda ima i udaljenih metastaza koje još nisu dostupne i vidljive na dopunskim pregledima.