Moj suprug ima 57 godina. Pije svaki dan pre ručka nekoliko (4-6)čaša viskija a posle ručka produži sa vinom. I to traje. Ne pije da bude pijan ali ta količina je svakodnevna. Kad radimo analizi krvi stalno glikoza je oko 6,6, holesterol je 5,7 a trigliceridi 3,3. To su za jedinicu dve povećani. Inače planinari skoro svaki dan. Sumnjala sam da te veličine su zbog smanjenog rada jetre i napravili smo eho na stomak. Ustanovilo se da ima masnu jetru. I sad sam se upaničila skroz. Molim Vas recite mi da li ovo zamašćenje dovodi do ciroze i kako bi mogli da pomognemo jetri? Ono što me koči što mu je drug lekar i on kaže kao nije to ništa strašno i to na njega utiče da nema mesta za paniku da je sve ok. Molim vas za odgovor. Unapred sam Vam puno zahvalna.

    Odgovoreno: 20. 02. 2009.
    • Poštovana,
      na osnovu rezultata Vaš suprug za sada nema ozbiljno oštećenje jetre. Masna jetra, odnosno steatoza je početni stepen alkoholnog oštećenja jetre. Količina alkohola koju Vaš suprug konzumira će nedvosmisleno brže ili sporije da uzrokuje ozbiljnije oštećenje jetre, odnosno cirozu.