Postovani,  Imam 30 godina.Vec nekoliko godina imam sledece probleme.Pocelo je sa malo  duzim trajanjem praznjenja creva.Vreme se sve vise produzavalo tako da  danas traje oko pola sata.Imam stolicu svakodnevno i to 3 do 4 puta.Cesto  posle jela dobijem nagon za praznjenjem. Cesto se posle 15-30 minuta od  praznjenja nagon ponovo javi. Cesto je otezano praznjenje kao da je analni  otvor zatvoren ili deo izadje a deo posle 10 tak minuta. Praznjenje je  praceno gasovima. Stolica je STANJENA ali najcesce je gasovi rasprse po WC  solji.Bolove u stomaku nemam.Verujem da sam zbog napinjanja u medjuvremenu  dobio i hemoroide. Ponekad(mozda dva ili tri puta godisnje) posle  praznjenja imam malo obilnije krvarenje.Krv je svetlo crvena. Cesce na  toalet papiru nadjem nekoliko kapi krvi ali verujem da je to zbog  ostecenja sluzokoze u okolini analnog otvora.Tezinu ne gubim vec sam se  proteklih godina prilicno i ugojio. Zbog posla se slabije krecem i  verujem da imam i oslabljene misice stomaka.Hranim se do!  sta neredovno, sto zbog posla sto zbog toga sto znam da obicno jela moram  u WC.Imam osecaj da je debelo crevo kao krenulo da izlazi napolje.Medjutim  jednog jutra sam osetio naglo POBOLJSANJE, debelo crevo kao da je bilo  uvuceno i analni otvor prosiren.Sledecih dana poraznjenje je bilo mnogo  brze ali je i dalje bilo dosta gasova.Stanje je potrajalo nekoliko dana pa  su se problemi vratili.Krvna slika je u redu, a snimao sam i zeludac i  misljenje lekara je sledece:  Obe hemidijaframe vislje polozene, pod levom gasovima distendirana  lijenalna fleksura kolona.Akt gutanja ocuvan.Jednjak urednog  polozaja,ostrih i glatkih kontura , pravilnih nabora, uredne peritalstike,  neometene pasaze.Kardija kompetetna.Zeludac forniksom visoko pod levim  rebarnim lukom, sa manjom reponibilnom kaskadom , ostre i glatke konture  male krivine,fiz.iregilarne velike krivine, urednih nabora sluzokoze,  simetricne peristaltike i uredne evakuacije sadrzaja.Pilorus  simetrican.Bulbus spastican tokom celog pregleda, teze se  ispunjava.Duodenalni venac nije prosiren.KS neometano pasira Trajcovu  vijugu.Pomocnim aktima nije dokazano prisustvo hiatus hernije.  Lekar specijalista me je pregledao i njegov nalaz je :Objektivno:trbuh  meteoristican, bezbolan na obe palpacije.Njegova dijagnoza je IBS. Kao  terapiju mi je odredio HD rezim, Orvagil 400mg 2x1 7 dana pa opet posle  dva meseca.   Napominjem da se ponekad sve normalizuje ali stanje potraje dan-dva pa  se problemi vrate.Nemam podrigivanja, pretakanja, mucninu ni  nesvestice.Pre par meseci sam nekoliko dana pio amoksicilin zbog nekih  drugih problema i tih dana je stanje bilo bolje.Mozda slucajno a mozda je  bilo povezano sa amoksicilinom. Medjutim kad sam ponovo po amoksicilin  nekoliko nedelja kasnije nije bilo poboljsanja.U proslosti cesto pio jako  zasladjenu kafu i to bi pomoglo i izazvalo brze praznjenje ali u poslednje  vreme kao da ne pomaze mnogo.  Molim Vas da mi kazete da li su dijagnoza i terapija odgovarajuce? Da li  se mogu nadati potpunom izlecenju i kada?Da li je bolje orvagil piti pre  ili posle jela?  Izvinjavam se zbog duzine pisma ali sam se trudio da Vam pruzim sto vise  informacija.  Unapred zahvalan,

    Odgovoreno: 20. 12. 2007.
    • Postovani, Pre svega treba uraditi kolonoskopiju, endoskopski pregled kompletnog debelog creva, a takodje uraditi i pregled stolice na bakterije, gljivice i parasite. Najverovatnije da se radi o IBS-u i hemoroidalnoj bolesti, ali ipak prethodno kolonoskopijom treba iskljuciti i organske uzroke Vasih tegoba. Javite mi se sa nalazima kolonoskopije, kada cu Vam predloziti i terapiju. pozdrav