me interesira za heliobakterija pronajdena vo zeludnik za 6 godisno dete me iterisira stoe e vsusnost toa sto treba da se prevzemi se raboti za moe dete i bi ve zamolil za pobrz odgovor lekarite kaj nas vo makedonija neznaat da mi objasnat velat deka e cir ve molam za odgovor

    Odgovoreno: 15. 12. 2007.
    •  Postovani, Helicobacter pylori infekcija se otkriva i u dece. Samo 10 do 15% osoba sa ovom infekcijom ima i cir. Dakle, prisustvo Helicobacterije ne znaci da Vase dete ima cir, ali ukoliko ima neke tegobe , onda treba da se sprovede terapija da se bakterija iskoreni. Doze leka treba dasu prilagodjene decjem uzrastu sto ce te u dogovoru sa decjim internistom Pozdrav