Opširan uvod, ali nadam se da će Vam koristiti. Imam 36 god. Kao beba sam sa nepunih 1 god. progutao kliker - sve se dobro završilo stigao je do noše, medjutim rektalnim pregledom su mi već tada našli dosta polipa u debelom crevu. Ne pijem, ne pušim, ne drogiram se, moj posao je stojeći, u pokretu sam non - stop. Početkom 90.- ih sam bio na ratištu oko 3 meseca, uslovi za ličnu higijenu - minimalni. Po povratku kući sam posle jedne svadbe gde sam popio dosta gaziranog pića uočio čvoriće na anusu koji izadju napolje pri defekaciji. Sa vremenom su rasli. Koristio sam neku slovenačku kremu, bez efekta. Jednom su mi radili inciziju postoječih. Ne znam da li su to polipi ili hemoroidi? Ponovo ih imam iako vodim uredan život. Homeoterapijom sam pročistio jetru i creva, osećam prijatnu prazninu u crevima, imam redovnu mekanu stolicu. Krvarenja nekada ima nekada ne. Da li su ovo hemoroidi? Da li spadam u rizičnu grupu dobijanja raka debelog creva? Otac je imao hemoroide koji su ga boleli i pekli - mene ne! Koje metode odstranjivanja postoje, koliko su radikalne, da li se koriste laseri, laparaskopija ?

    Odgovoreno: 08. 01. 2009.
    • Poštovani,
      mnogo pitanja, najvažniji odgovor je da uradite kolonoskopiju, nakon nje će sve biti jasnije, imate li polipe ili ne. Najverovatnije imate hemoroide, i zbog hemoroida niste rizična grupa za rak debelog creva, o metodama odstranjivanja odnosno rešavanja hemoroida sa hirurzima. Postoji i laparoskopska metoda.