Poštovani gospodine Nagorni,  Već duže vreme imam jedan problem na koji sam se gotovo i svikao ali smatram da to nije obična stvar poput otkucaja srca već zdravstveni problem koji se mora rešiti.  Naime,postao sam gadljiv na hranu.Često gubim apetit i kada na silu uzmem nešto u usta tada dolaze problemi:nadimanje, podrigivanje, gasovi, tolika nadutost da imam osećaj kao da nemogu da dišem.  Inače sam gojazne prirode i posećivao sam lokalnog nutricionistu ali ni promena ishrane nije pomogla.Čak mi se čini da je u nekim trenucima pogoršala moje stanje.Gotovo da sam svikao na moje svakodnevne promene stolice - nekada je tečna nekada čvrsta.Bolovi i grčevi traju po nekoliko dana i prestanu.  Da me ne biste pitali da li sam išao na kakve preglede rećiću vam da jesam - od običnih analiza krvi do gastroskopije.Ništa nije otkriveno sme pre godinu dana kada mi je postavljena dijagnoza - anksiozna depresija.Mnogo sam pod stresom i imam osećaj da moj želudac prvi reaguje na stes.  Ipak,moj problem traje još pre svega toga.  Da li je u pitanju "umrtvljenost" mojih creva zbog smanjene fizičke aktivnosti?Ili je to produkt stresa?Ili opet stvar ishrane?  Samo da napomenem,iako sam gojazne prirode ne jedem često meso i masti.Uglavom je to hrana biljnog porekla.  Unapred se zahvaljujem!

    Odgovoreno: 28. 11. 2007.
    • Postovani, Smanjena fizicka aktivnost i pojedini lekovi uticu da se pokreti (peristaltika) creva smanjuje, odnosno usporava. Sa druge strane veci unos zitarica povecava masu stolice, pa je u takvim slucajevima crevno praznjenje bolje. Dobro je sto imate manji unos mesa jer se to i preporucuje za prevenciju nastanka carcinoma debelog cereva, kao i povecani unos zitarica. Tegobe koje imate mogu biti poslediaca loseg varenja, pre preporucujem da uzmete tablete Pankreatina 3x1, za vreme jela i da na taj nacin pokusamo da resimo tegobe. Pozdrav