Poštovani,
    moja majka godinama ima problem sa otežanim pražnjenjem creva, praćeno bolovima u stomaku i pojavom krvi u stolici . Pre tri godine joj je rađena kolonoskopija i postavljena je dijagnoza iritabilni kolon. Uzimala je po jednu tabletu natrijum pikosulfata, uz dijetetski režim ishrane, čega se pridržavala i pre postavljanja dijagnoze jer joj mnoga vrsta hrane ne prija. Ovom terapijom je donekle regulisala stolicu. Prošle godine je dobila jake bolove sa leve strane ispod grudi i gastroskopijom je utvrđeno da ima čir na dvanaestopalačnom crevu i helio bakteriju. Uzimala je propisanu terapiju i osećala se bolje, ali od pre nekoliko meseci zbog bolova u donjem delu stomaka koji se pojačavaju prilikom dužeg stajanja i fizičkog rada i skoz otežanog pražnjenje creva otišla je na pregled kod hirurga. Utvrđena je hronična analna fisura, koja ju operisala pre mesec dana. Osećala se bolje posle intervencije jer se uzdržavala od fizičkih aktivnosti, ali sada ponovo nastaju problemi, jer ako malo duže stoji ili nešto radi počinju bolovi u stomaku koji ne prestaje ni noću, a takodje nastaje i problem sa pražnjenjem creva.
    Molim Vas recite mi šta bi mogao biti uzrok svemu tome i da li bi trebalo da uradi još neki pregled.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 28. 12. 2008.
    • Poštovana,
      Verovatno da je čir recidivirao. Što se tiče pražnjenja, neka uzima sirupu Portalak, 3x1 supenu kašiku dnevno, ako nije dijabetičar, neka se što više kreće uz tečnu i kašastu hranu uz mikroklizme u čmar kada je pražnjenje neophodno.
      Pozdrav.