Cenjeni doktore,
    Moj problem je star već par godina i sastoji se u sledećem: svi moji dosadašnji strahovi, problemi pretnje u životu odražavali su se na moj želudac osećajem kakav imate kada Vas neko udari pesnicom u stomak. To znači da je svaki veći stres, nervoza ili problem dovodio do toga da se moj želudac skvrči kao da je dobio udarac. Elem, vremenom sam primetila da ja u opšte nemam apetit, tako da ponekad zaboravim da jedem i samo bol u želucu me podseti da moram da jedem. Glad kao osećaj ne poznajem više. I tako su bolovi učestali da traju po nekoliko meseci, ja unosim hranu koja je bez ukusa i mirisa i nakon par zalogaja meni se grlo steže, odbacuje hranu jedem i dalje, jer me onda bol prestane na par sati, pa opet sve u krug. Snimali su mi želudac (čuveno gutanje creva) utvrdili su da je dvanaestopalačno crevo blago crveno i ništa više. Stolica mi je neujednačena, ali jedno već znam: kada se pojavi tvrda stolica za dva dana mogu da očekujem početak bolova i sve kreće iznova. Dobijala sam kapi za smirenje bolova i tablete za vraćanje apetita što mi je u prvom i drugom ciklusu pomoglo kasnije više nije. Napominjem da mi se stomak naduvava nekada toliko da ne mogu slobodno da disem. Imam osećaj pečenja u želucu i kao da nekada imam kamen. Izbegavam da jedem beli hleb i testeninu i sve ono što naduvava, ali opet. Sada sam na svoju ruku počela da uzimam ranisan, bolovi mi prolaze već posle treće ili četvrte tablete i posle popijenog pakovanja od 20 tableta 2-3 meseca nemam tegobe, ali onda opet. Ne znam da li grešim, ali bar malo pomaže. Imam 44god. visina 165cm težina 71kg. Čitala sam ovde opise bolesti čira na želucu i na dvanaestopalačnom crevu i vidim da od obe bolesti neke simptome imam, a neke nemam. Znam da škodi, ali sam pušač već 20 godina.
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 12. 12. 2008.
    • Postovana, verovatno je razlog za Vase tegobe pojacana kiselina odnosno Vas hipersekrotrni status. Kada dobijete tegobe umesto Ranisana uzimajte npr Omeprol 2x1, pola sata pre jela. Pokusajte da obezbedite mekanu stolicu uzimajuci Sirup Portalak 3x1 supenu kasiku dnevno. Pozdrav