Poštovani profesore,
    kakav je Vaš osvrt i mišljenje na poslednje istraživanje koje pokazuje da je izazivač Kronove bolesti deficit saprofitske bakterije fecalibacterium prausnitzii??? U tom slučaju bi posebni pre i probiotici sa odgovarajućim sojevima bile pravi lek naspram male uspešnosti terapija antiinflamatoricima, kortikosteroidima i imunomodulatorima.
    Šta Vi mislite o tome?

    Odgovoreno: 05. 12. 2008.
    • Poštovani,
      mnogo je teorija do sada lansirano kada je u pitanju etiopatogeneza Kronove bolesti, pa i ulceroznog kolitisa, dve bolesti iz grupe zapaljenskih bolesti creva. Još uvek nisam pročitao mišljenje koje citirate. U svakom slučaju nastavak istraživanja u tom pravcu tek treba da potvrde iznetu predpostavku. Probiotici se odavno, povremeno daju bolesnicima sa zapaljenskom bolešću creva.