Postovanje!  Molim Vas za misljenje:  Imam seboreicni dermatitis vec godinu dana.  Jedan dermatolog mi je rekao da je to posljedica hormonalnog disbalansa,  a drugi da je posljedica "nervoze" zeluca.   U zadnje vrijeme imam bolove (zapravo zigove) u predijelu zeluca, te osjecaj kao da je unutra kamen.  Sadrzaj zeluca mi se nikad nije vracao u jednjak, niti sam imala mucnih perioda niti nagona za povracanjem.  Menstruacije su redovne (ciklus je 25 dana), normalne a nekad obilne.   Pored toga sam "hronicno" anemicna, odnosno vec 5-6mjeseci uzimam razne preparate za zeljezo (Heferol, Tot'hema),  i popravilo se je (sad je 18), ali su mi eritrociti i hemoglobin uvijek na najnizoj granici normale.  (cak je hemoglobin za 1 nizi od proslih nalaza krvi,uzetog 2 mjeseca prije ovog zadnjeg).  Nalaz urina i stolice je uredu.   Da li je moguce da nesto nije uredu za zelucem (neki cir ili slicno),pa da mi on izaziva seboreju i anemiju?  Ili bi ovi bolovi mogli biti rezultat koristenja Fe-preparata, a u tom slucaju, sta je sa seborejom?

    Odgovoreno: 29. 10. 2007.
    • Nije mi poznato da su promene na kozi posledica nervoynog zeluca, medjutim anemija moze da bude posledica cira, potencijalno i oboljenje debelog creva. Predlazem da uradite pregled zeluca, gastroskopiju, a u slucaju negativnog nalaza i pregled debelog creva-kolonoskopiju. Pozdrav A. Nagorni