Postovani doktore Imam 28. godina, prije godinu dana dijagnosticiran mi je ulcerozni kolitis. Pijem sulfasalazin i po potrebi pronizon. Interesuje me dali ulcerozni kolitis i sulfasalazin moze stetno djelovat na jetru? Takodje, me zanima vase misljnje o trudnoci i dali sulfasalzin moze stetno djelovat na plod? Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 28. 10. 2007.
    • Lekeove koje pijete mogu potencijalno da dovedu do ostecenja jetre kao sto potencijalno moze i svaki drugi lek. Trudnocu treba planirati kada bolest nije u aktivnoj fazi, dakle kada se pije samo doza odrzavanja, a sve dosadasnje studije su pokazale da lekovi koji se koriste tokom trudnoce za ulcerozni colitis statisticki znacajno ne doveode do patoloskih trudnoca i anomalioja ploda. Interesovala bi me Vasa dokumentacioja, dopunski podaci, prosirenost bolesti duzina trajanja, kolonoskopski nalaz kako bih Vam dao jos nema uputstva i savete. Pozdrav Aleksandar Nagorni