Imam 47 godina i patim od hipertenzije i popratnih srcanih tegoba (Presolol, Amlopin) , u posljednje vrijeme imam i simptome pocetne menopauze (povremeni izostanak menstruacija)koje lijecim po savjetu ginekologa za sada biljnim preparatima i hormonalnim po potrebi. Obzirom da su gore navedeni problemi pod kontrolom, obracam se zbog problema koji nije nov ali do prije godinu dana simptomi su bili podnosljivi i ne tako cesti. Naime unazad godinu dana pocela sam osjecati sve cesce probleme s probavom, a lijekovi koji su mi propisivani nisu pomogli. Prvo ukoliko izgladnim osjecam jako pecenje i bol u zelucu koje se na kratko smiri nakon uzimanja hrane, ali tad pocinje slijedeca faza: nekih 5 do 10 minuta nakon uzimanja jela (u zadnje vrijeme i pica, caja ili kafe koju pijem samo ujutro 1 solju)naglo se preznojim uz osjecaj gorenja u licu, a ponekad kratkotrajnu glavobolju (kao kod gripe). To traje nekih 5 minuta i prodje samo od sebe ali tada nastupi osjecaj tezine i nadutosti u! > gornjem dijelu stomaka bez obzira na vrstu hrane (pokusala sam sve moguce kombinacije)koja traje dok ponovo ne izgladnim i tako u krug. Takodje poslije spavanja (cak i kratkotrajnog) osjecam potmulu bol i tezinu i neugodan ukus u ustima, a cesto mi se skuplja bijela sluz u grlu koju tesko izbacujem. Nadalje, povremeno imam jak bol desno od sredine tj. pod desnim rebrima na mjestu zuci koju sam izvadila jos 1994. godine. Bol ja koncentrisan u jednoj tacki i takav da reaguje na lagani dodir prstima, a cesto se siri prema plucima ili prema ledjima i ponekad ne mogu da udahnem. Pomeaze promjena polozaja (trbuh na dolje) i lagano masiranje. Posto su ovi simptomi izgleda prilicno neobicni do sada jos nisam naisla na pravi odgovor od ljekara kojima sam se ovdje obracala. Ne mislim da je u pitanju nesto ozbiljno, ali obzirom da su simptomi prilicno neugodni, molim vas da mi odgovorite prije svega o cemu se moze raditi i da predlozite terapiju ili drugu vrstu pomoci. Unaprijed hval!  a! S postovanjem,

    Odgovoreno: 28. 10. 2007.
    • Velika je mogucnost da bolujete od cira na dvanaestopalacnom crevu obzirom da imate tegobe uglavnom na gladno, a kada pojedete nesto tegobe se olaksaju. Trebalo bui da uradite gastroskopiju sa testom na bakteriju Helicobacter pylori. Postoje je jako mocni lekovi koji mogu da iylece potencijalni cir. S druge strane obzirom da ste operisali i zucnu kesicu treba uraditi ultrazvucni pregled jetre i zucnih puteva, pankreasa, slezine i oba bubrega, a od laboratorijskih analiza, direktni i ukupni bilbirubin, AST, ALT, ALP, gama GT, holesterol i glikemiju. Javite te mi se sa nalazima Pozdrav Aleksandar NAgorni