postovani, molila bih vas da mi date par saveta vezano za moju majku koja ima 47 godina. > naime,kako joj je ustanovljena bolest polimiozitis pracena rejmanovim sindromom i lupus nefritis,nastali su veliki problemi sa gutanjem. lekari su rekli da je oslabljena peristaltika jednjaka,i da je to sve u sklupu ovih sistemskih bolesti,ali njeno otezano gutanje je postalo nepodnosljivo i pored silnih lekova koje pije tipa kortikosteroidi,urbazoni,isla je i na hemioterapiju,pije vec par godina citostatike.. desava se da kada jede bez ikakvih problema,a mnogo cesce se njen obrok zavrsava povracanjem,gusenjem,hrana ponekad stoji u jednjaku i po nekoliko sati.. ne znam kako da joj pomognem,svi kazu da je to jednostavno tako,a navodno postoje neki dobri lekovi koje ne mogu da joj daju zbog bolesnog zeldca(cir je u pitanju) > unapred zahvalna zabrinuta cerka

    Odgovoreno: 28. 10. 2007.
    • Postovana Tegobe koja Vasa majka ima zaista su u sklopu ovih sistemskih bolesti. Predlazem da pored terapije koju uzima budu ordinirane obavezno tablete Casapa od 10mg, 3x1 dnevno,pola sata pre jela, pod uslovom da nema srcane aritmije kao i jednu tabletu inhibitora protonske pumpe (Omeprol ili Nexium( pola sata pre jela. Potrebno je da znam da li je rutinski uradjena gastroskopija i rendgenski pregled pasaze jednjaka. Puno pozdrava Aleksandar Nagorni