Imam kila na zeludnik . Prosiruvanje vo golemina na mandarina, koja mi predizvikuva ikanje denonocno < stucanje> kako se leci posto stalno mi davaat nekoi lekarstva koi ne mi pomagaat ne sum bil na gastroskopija posto mi velaat deka e bas gadno.
    Koj e vasiot sovet

    Odgovoreno: 17. 11. 2008.
    • Postovani, predlazem da uradite gastroskopiju. Treba da oslabeiter ako ste gojazni, da jedete cesce, a kolicinski manje, da ne jedete 3h pre spavanja, da spavate sa podignutim uzglavljem da izbegavate gazirana pica, slatkise, posebno cokoladu i peprmint i da uzimate lek Omezol ili Controloc 2x1, pola sata pre jela. pozdrav

Komentari na pitanje: #14798

    • Bev na gastro go snimav zeludniko mi kazaa od lekarstva ta za reoma sto sum piela sumdobila cmali circinja i mala kila mi dadoa emanera i gastro gard, nemam podobruvanje mnogu mi lupa zeludniko i papokot i noke ke prespijam se budam prepotena i lupanje. Imam visok kilogrami sto trebe da prezemam da se smiri lupanjeto dali da produzam so terapijata ili vo ishranata mnogu?

      Pozdrav

    • Imam kila na zeludnik i ponekogas jaki bolki vo gorniot del sto se prenesuva na pleskite pozadi mi dadoa ulkodin dali e vo red lekarstvoto i dali ima problem ako podigam pogolema kilaza posto rabotata mi e takvaa pozdrav