Poštovani doktore,
    molim Vas da mi objasnite sledeću dijagnozu i PH nalaz. Dijagnoza: colitis OBS IBD. PH nalaz: fragmenti istanjene sluznice kolona očuvanog epitela na površini. Kripte su fokalno blago narušenog toka i arhitektonike, kompletno očuvane populacije peharastih ćelija, bez kriptitisa i kript apscesa. U pojedinim delovima kripte su skraćene, ne dopiru do l.m.mukoze. U intersticijumu se nalazi edem, ekstravazati eritrocita i oskudan fokalno distribuiran limfocitno plazmocitni inflamantorni infiltrat uz nekoliko folikuloidnih nakupina limfocita koji dislociraju kripte. U svim uzorcima prisutna bazalna plazmocitoza. Zaključak: opisane promene su nespecifične, nema elemenata za aktivni oblik IBD, a diferencijalno dijagnostički dolazi u obzir faza remisije ulceroznog kolitisa.
    Unapred hvala!
    Pozdrav.

    Odgovoreno: 12. 11. 2008.
    • Postovani doktore, dijagnostikovan mi je colitis chr in obs, uradjen mi je pregled rektuma debelog creva i uzeta biopsija, nalaz glasi ovako. . . U stromi kolona formiraju se abscesi, bez cepanja zida mukoze i uz epitelnu displaziju lakseg i srednjeg stepena. Na luminalnoj strani gnojava masa. B olest verovatno spada u kategoriju ibd. . . . Sta znaci ibd? I koliko je ovo opasno, jer sam citala i slusala svakakve price? Hvala unapred.