Uvaženi,
    bolujem od ulceroznog kolitisa unazad 2 godine. Kao što i sami znate simptomi se teško kontrolišu. Naime, imam jako retko krvarenje, 1 kap nedeljno, ali uz stolicu imam sekret (iscedak) valjda u vidu gnoja (oker boje, belkasto žućkasto). Znam da je prekancerogeno stanje polip, ali me zanima da li ovakav zapaljenski polip može izazvati nešto ozbiljno van polipa? Čuo sam da su proktitisi benigni tj. nemaju malignu alteraciju iako zadaju muke.
    Dakle, interesuje me zbog tog gnojnog iscedka (i mini krvarenja) da li nakon dužeg niza godina može biti nekih većih problema? Naravno, rektoskopske kontrole zbog displazije su normalne, ali van toga može li biti opasnosti.
    Hvala najlepše

    Odgovoreno: 31. 10. 2008.
    • Poštovani,
      Ulcerozni kolitis je prekancerozno stanje za karcinom kolona nakon 12 godina od početka bolesti za levostrani kolitis, odnosno 8 do 10 za pankolitis i kontrole podrazumevaju kolonoskopiju, a ne rektoskopiju. Što se tiče gnojnog iscedka koji pominjete potrebno je uraditi pregled stolice na bakerije, gljivice i parazite.