Poštovani profesore,
    imam 35 god. Moj otac je umro u 50-oj godini od karcinoma debelog creva. Baba od majke je takođe bila operisana od karcinoma debelog creva ali za razliku od mog oca imala je sreće. Živela je 40 godina posle operacije i doživela normalnu starost. Po prirodi imam osetljiv digestivni trakt. Ne pijem, ne pušim i nastojim zdrajoj ishrani. Pre 4-5 god. radio sam kolonoskopiju ( dr. S. Grgov ). Polipa nije bilo, jedino su potvrđeni unutrašnji hemoroidi za koje sam znao i koje i sad imam ali mi ne zadaju velike probleme. Pored toga tada je dijagnostikovan iritabilni kolon koji je izgleda bio na nervnoj bazi, ali odavno je i to prošlo. Sem hemoroida blažeg oblika sada nemam nikakvih stomačnih problema.
    Za Vas imam tri pitanja. Prvo pitanje bi glasilo: - Pošto mi je genetička anamneza prilično pozitivna (obostrano) koliko u mom slučaju genetika za mene pedstavlja opasnost? Drugo pitanje: - Da li i na koliko vemenski bi bilo poželjno da ponavljam kolonoskopiju. Treće pitanje(ako može opširniji odgovor): - Koje namirnice su štetne, odnosno koje mogu uzrokovati nastanak karcinoma na digestivnom traktu.
    Unapred zahvalan cenjenom doktoru za stručne odgovore!