Postovani profesore Nagorni, Mom sinu (rodjen 02.12.2005.) je nakon uradjenje koprokulture i feces-mikoloski utrvdjeno da ima kandidu u stolici u masi. Doktor, pedijatar je prepisao nistatin kapi, po 35kapi 3xdnevno, tablete mycoseb 200mg 2x1/2 i probiotik 1x1dn, uz dijetu. Molio bih Vas da mi odgovorite da li je ova terapija dovoljna i sta bi ste Vi preporucili sto se tice lekova i ishrane, s obzirom da dete ima samo 21 mesec, kao i za objasnjenje bar o stetnosti kandide. Jos da napomenem da nema proliva, (redovna) stolica je tamno-zelene boje a sve je pocelo za vreme boravka na moru u Crnoj Gori kada je posle povracanja, proliva i povisene temperature a zatim i upale grla pracenog kasljem i temperaturom preko 38.5 lecen sirupom Cedax. Hvala!

    Odgovoreno: 16. 09. 2007.
    • Postovani,

      Moram da se izvinim sto moj savet nece biti potpun jer izbegavam da dajem savete za uzrast koji po prirodi internista ne leci. Mislim da je terapija prava, treba izbegavati da se detetu daju slatkisi i belo brasno. Kandida ne ostavlja posledice, ali se moze prosiriti i na urogenitalni trakt i na usta. Nemoj da Vas onespokoji ukoliko i u ponovljenom nalazu bude kandide jer je tvrdokorna na terapiju. Pedijatar ce Vam sve ovo daleko bolje od mene objasniti.

      Pozdrav  A. Nagorni