Postovani, 14.07.majka mi je primljena kao hitan slucaj na hirusku kliniku sa dijagnozom akutni pankreatitis sa nekrozom.Sledeceg dana joj je uradjen zahvat(lavaza)a opste stanje od jako teskog se je narednih dana popravilo te je 02.08.otpustena sa hirurgije.10-ak dana nakon otpusta se pozalila na bol u predelu abdomena i na redovnoj kontroli joj je uradjen ultra zvuk gde je utvrdjeno da se je formirala velika pseudo cista.Magnetnom rezonancom je to potvrdjeno,dimenzije su 170x100.Interesuje me da li je neophodan hiruski zahvat jer je ona zena u zrelijim godinama(1935.god),tj da li je moguce nekim medikamentima ili cajevima otkloniti cistu.Takodje bih Vas zamolio za savet u vezi njene dijete jer je izbor suzen na mali broj namirnica(supa,krompir-pire,keks,dvopek,caj,kompot,pirinac na vodi,jogurt),te zbog te,na neki nacin jednobrazne ishrane ima problema i sa zatvorom.I za kraj,da li sme zbog tegoba i bola koje joj cista stvara da pije neki medikament,receno mi je da ne sme lekove tipa ! brufen,diklofenak(zbog njenih reumatskh problema) pa se bojim da joj na svoju ruku dam Baralgetas ili sl.Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 16. 09. 2007.
    •  Postovani,

      Cista koja se stvorila nakon akutnog zapalenja je jako velika, pa neverujem da moze da se resorbuje , sto je moguce sa manjim cistama. Nazalost savetovana dijeta za sada mora da se postuje. Zatvor pokusajteda regulisete rastvorom parafinskog ulja u dozi od 3x1 supena kasikadnevno, a ukoliko je neophodno hitno praznjenje neka se ubrizgajumikroklizme za ciscenje. Predlazem caps. Omeprola 2x1, pola sata prejela, tabv. |Klometola 3x1, i tab. Buscopana kod bolova pod uslovom dato ne bude iynenadan i jak bol u vidu proboda nozem. Predlazem kontrolniultrazvuk pankreasa i poredjenje sa prethodnim i u svakom slucaju zelim  nakon kontrolnog ultrazvuka (ja se ne bavim tom metodom) da licno  pregledam majku sa rezultatima i dam svoje definitivno misljenje.

      Pozdrav  A. Nagorni