Poštovani dr,
    u 6. mesecu sam trudnoće, 10 god. imam ulcerozni kolitis. Sada uzimam tri tablete sulfasalazina dnevno i pored toga još imam krvarenje i sluzave stolice. Nedavno sam primetila u stolici kao neke konce braon boje, puno njih, mislim da su to neke bakterije ili gljivice, pa me interesuje da li one mogu da prouzrokuju te sluzave i krvave stolice. Možda su to candida albicans, jer sam na net-u našla jednu sliku kako izgledaju i izgledaju mi prilično isto kao i one koje sam primetila u stolici. Ja sam već napravila i termin kod gastroenterologa, jer verujem da mi ovo stanje nije od ulceroznog kolitisa, već od tih gljivica. Želim da napomem da se osećam dobro, nemam bolove u stomaku, sa trudnoćom je sve ok, jer sam danas bila na pregledu, samo me te sluzave, krvave stolice muče i nikako da mi se poboljša stanje. Takođe, još da napomenem da otprilike dva puta na dan imam normalno pražnjenje creva, stolica je formirana, tj. nemam proliv, a ostalih tri-četiri puta izbacujem samo tu sluz, više nakon jela. Od jela izbegavam preterano slatko, konzervirano, kiselo, otprilike kao i kod ulceroznog kolitisa.
    Zahvaljujem Vam unapred i sa nestrpljenjem očekujem Vaša objašnjenja.

    Odgovoreno: 03. 10. 2008.
    • Poštovana,
      na terenu ulceroznog kolitisa vrlo često može da uveća broj kolonija candide. Candida obično ne prozrokuje krvave stolice, najverovatnije je to od osnovne bolesti. Više od toga ne mogu da Vam kažem bez pregeleda. Obavezno posetite gastroenterologa.