Problem koji imam već dobrih 10 godina (sada su mi 23) je veoma neobičan i u neku ruku, nenormalan. Imam problema sa gutanjem hrane. Ne mogu da progutam zalogaj ako ga ne "zalijem" vodom. Ne znam kada je to počelo, da li nakon operacije krajnika (kada nisam mogla progutati hranu zbog bolova u grlu) ili nakon što sam se jednom zamalo udavila, ni manje ni više nego tečnošću. I tako sam od tada počela gutala sa vodom i to je tako ostalo. Poslije sam se pokučavala riječiti toga, ali jednostavno ne ide, kad treba da progutam hranu samo se jos više zgrcim i tad je još teže. Ponekad kad ne mislim na to, bez problema progutam suvu hranu, ali nakon nekoliko zalogaja se sjetim da nisam pila vodu i onda mi se jednjak zgrči i opet moram zalijevati vodom. Ne znam da li je to sve psiha ili stvarno postoji neki fizički problem. Ponekad pomislim da bi se to moglo riješiti samo kada bih prestala misliti na to, ili kada bih otišla na nekakvu hipnozu kojom bi mi to bilo izbrisano iz sjećanja. Meni  gutanje nije spontana radnja, nego prisilna, ne znam da li je to ispravan izraz. Takođe, primijetila sam kada sam pod stresom, kad sam nervozna, to se samo pogoršava. U posljednje vrijeme sam toliko opterećena time, da čak kada je neko pored mene dok ja jedem, ja se onda još više uznervozim, jer sam svjesna tog problema i onda pogotovo ne mogu normalno jesti. Pokušavala sam nekakvom samosugestijom da uklonim taj, nazvala bih ga strah od gutanja, sama sam sebe uvjeravala da ja to mogu, da mi ne treba voda dok gutam, ali bez uspjeha. Što je najgore, nisam nikoga upoznala ko ima sličan problem, niti sam ikada čula za nešto takvo.
    Nadam se da ćete mi pomoći savjetima i uputiti kome da se obratim.
    Hvala.

    Odgovoreno: 01. 10. 2008.
    • Poštovana,
      tegobe koje navodite ispoljavaju se kod funkcionalnih, ali i organskih oboljenja jetre. Predlažem da se obratite gastroenterologu, da se uradi rendgenski pregled jednjaka sa barijumom, a u zavisnosti od nalaza možda će biti potrebno uraditi i gastroskopiju.