Poštovani doktore,
    pišem Vam u vezi moje rođake koj ima 45 god. Već skoro 2 god. ima probleme sa stomakom, ima jake bolove i gubi na težini. Teško podnosi hranu, naročito čvrstu, a u poslednje vreme joj čak i voda ne prija. Od obroka uglavnom jede kuvane čorbe sa povrćem sa jako malo mesa, a više i to joj ne prija. U poslednjih godinu dana pojavila joj se i opstipacija, s kojom se ona bori pijuci razne preparate,a u poslednje vreme ricunusovo ulje. Stolica joj je stalno sitna i tvrda i jako teško dolazi do praznjenja bez obzira na tip njene ishrane. Važno je da napomenem da ona već nekoliko godina uglavnom leži u krevetu zbog velikih bolova u kičmi, tj.discus hernie i da trenutno nije u mogućnosti zbog svoje opšte slabosti da poseti ni svog lekara opšte prakse.
    Molim Vas za odgovor i savet.
    Izvinjavam se zbog opširnosti.
    Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 17. 09. 2008.
    • Poštovani,
      izbacite ricinusovo ulje iz upotrebe. Ukoliko su vrednosti šećera u krvi normalne onda neka uzme Sirup Portalak 3x1 supenu kašiku. Nekretanje je razlog za njen zatvor. Što se tiče gubitka na težini i drugih tegoba ne mogu da ih komentarišem bez pregleda. Čim pre treba da poseti gastroenterologa.