Poštovani,
    U pitanju je dvogodisnja djevojčica koja ima jako povećana autoantitela, tačnije, anti glijadinska at IgA >>300, anti tkivna transglutaminaza At IgG 117, anti tkivna transglutaminaza At IgA>>300. U zaključku nalaza piše da su izrazito povećane vrijednosti anti glijadinskih antitela IgA klase, kao i antitela specifičnih za tkivnu transglutaminazu u obe ispitivane klase (IgG i IgA).Dete nema nijedan simptom celijakije, nalaz je ponavljan i došle su iste vrijednosti. Sve analize koprokulture su negativne. Zanima me dali ovakve vrednosti autoantitela mogu biti iskljucivo kod celijakije ili jos nešto moze da ih prouzrokuje i šta?

    Odgovoreno: 17. 09. 2008.

Komentari na pitanje: #10930

    • Dobar dan, dobila sam nalaz danas Kalprotektin 48,5. Tkivna Transglutaminaza <2,0 .I 1,30. Glijadinska <2,0 Ako možete da mi odgovorite da li je ovo u redu. Hvala na odgovoru i pozdrav.

    • Imamo djevojcicu od godinu dana iispitivanja humoralnog imunskog odgovora su dala sledece rezultate anti glijadinska at igg izmjereno 16, anti glijadinska at iga 8, anti tkivna transglutaminaza at igg 32, anti tkivna transglutaminaza at iga 12. Trebaju li ovi nalazi da nas zabrinjavaju i moze li se na osnovu ovoga uspostaviti dijagnoza celijakije? Nas ljekar nam predlaze da posjetimo gastroenterologa i da on odradi gastroskopiju sto je nama previse agresivno za bebu od godinu dana? Imate li neki savjet. Unaprijed hvala!