Poštovani profesore,
    Imam asimptomatsku holelitijazu, slučajno pronađenu kada sam radio UZ pre dva i po meseca, zbog poremeđaja sa varenjem. Dijetom sam izgubio preko 10kg i kad sam opet počeo da jedem, želudac nije mogao da primi istu količinu hrane i dijagnostikovana je dispepsija. Lekar je mišljenja da je holelitijaza nastala upravo zbog gladovanja i nepravilne ishrane. Sa terapijom Controloca tegobe u varenju su prestale. Dobio sam savete od lekara da radim jednom godišnje UZ abdomena, čisto preventivno da se prati taj kamen i da jedem česce, a manje količine hrane. Drugi lekar je takođe savetovao isto, pošto sam tražio i drugo mišljenje. Zanima me šta nikako ne bi trebalo da jedem, osim svinjetine i jagnjetine, jer to inače ne jedem? Da li mogu normalno da jedem sveže voće, kuvano povrće, pileće meso? Pohovana hrana mi do sada nije smetala.  Da li treba potpuno da ukinem pizzu ili se saveti lekara odnose na to da sa takvom hranom ne treba preterivati? Visok sam 183cm, a imam 77kg. Treba da putujem u inostranstvo na tri nedelje, pa me zanima kako što pravilnije da se hranim. Dešava se da moram da večeram poslovno sa nekim, a tada nije moguće uvek hraniti se 100% zdravo. Imam 24 godine i ne konzumiram alkohol.
    Izvinite na opširnosti i hvala Vam mnogo unapred, jer ce mi Vaš odgovor biti od velike koristi.

    Odgovoreno: 17. 09. 2008.
    • Postovani, treba pre svega da izbegavate masnu i jako zacinjeu hranu, i daleje se smatra da zumance od jajate amoze da izazove subjektivne smetnje. Alkohol bi trebalo izbegavati, narocito ne preterivati, a kuvana hrana pravi manje nadrazaja na zucnu kesicu od pecene hrane. Pozdrav