Postovani doktore, hvala odgovorenim pitanjima. Pogodili ste za mog oca da ima cirozu jetre ako se sjecate simp. su bili otecen stomak i stopala. Dugo godina konzumiro alkohol. Odvela sam ga u hitnu, izvadili su mu vodu oko cetiri boce. Tri dana je bio u bolnici, snimali su stomak i rekli da je otekla jetra. Uzeli analizu te vode i pokazalo se da je upitanju ciroza jetre, nije imao krvarenje, osjeca se bolje, otok u nogama je spao, a stomak malo napet. Na dijeti je, ne smije koristiti so i vodu vise od 40 ozustvari ukupno tecnosti, isao je i poslije kod gastroenerologa, doktora za stomak. Pregledao ga je, krv mu vadili, pije tableta puno. Kontrola za mjesec, ali ja bih Vas zamolila da mi vise pojasnite o toj bolesti ima li spasa za cirozu jetre, jos uvjek ne,znam u kojem je stepenu ostecenja, da li ce se oporaviti, on se krece radi po kuci, sprema u kuhinji, a ponekad legne kaze da se tada osjeca bolje. Rekli su mu da nosi carape, valjda za cirkulaciju, po danu. Koju Vi dijetu preporucujete, mada sam svjesna da je to zaljeciva bolest, a neizljeciva, a voljela bih mu pomoci da se osjeca dobro, mnogo mi je tesko, on ima 68 godina, trenutno zivi u Americi. Puno Vam hvala.

    Odgovoreno: 10. 09. 2008.
    • Postovana, ciroza jetre je ireverzibilno oboljenje, dakle plemenito tkivo jetre je zamenjeno oziljnim tkivom koje nema funkciju. Funkcionise samo zdravo tkivo. Ne mogu govoriti o stepenu ostecenja jetre bez bolesnika. Neka se pridrzava uputstava koje je dobio od kolega u SAD, jer je ona svakako prilagodjena nacinu ishrane i zivota u SAD. Pozdrav

Komentari na pitanje: #10579

    • Da pije kozju surutku, kozji mlad neslani sir, koprivu u svakom obliku, integralni pirinac, kvasac, bozu, kuvano voce, integralni hleb, i sl. Mog muza sam izlecila. Pozdrav