Postovani, s obzirom da sam pitanje postavila pre vise od dve nedelje, pretpostavljam da vam iz nekog razloga nije prosledjeno, tako da cu ga opet ponoviti posto mi zaista svaki savet, misljenje i objasnjenje mnogo znace. Naime, moj petnaestogodisnji sin je pre dve godine imao upalu slepg creva, nakon cijeg odstranjivanja je doslo do sepse. Dva dana nakon toga je imao jos jednu hitnu operaciju zbog ileusa. Od tada pa do danas je imao jos cetiri teska napada i operacije zbog ileusa i svaki put nas lekari uveravaju da su mu uklonili sve priraslice i da nece biti potrebe za narednim hirurskim intervencijama, ali se napadi ipak ponove. Kada sam pitala zasto se uopste stvaraju te priraslice na crevima, receno mi je da mu je verovatno organizam tome sklon. Zanima me da li je to zaista moguce i zasto onda nikada ranije nije imao ni slican problem? Takodje imam dileme oko nacina ishrane, stvarno smo culi jako mnogo razlicitih misljenja (nakon poslednje operacije su nam rekli da ne sme vise uopste da jede nikakvo voce, ali niko nam nije objasnio zasto). Jedino sto sam ja do sada sama shvatila i primetila da on MORA da ima redovnu stolicu da se napadi ne bi ponovili. Kada je u martu imao poslednji napad i operaciju, lekar nam je rekao da to jednostavno vise ne sme da se ponovi, jer bi sledeca operacija mogla da bude fatalna. Jako smo uplaseni i ne znamo kako da izbegnemo te napade, kada nam cak nije ni sasvim jasno sta ih konkretno izaziva? Da li ima nesto sto moze da se uradi ako bolovi ipak ponovo krenu, da bi se izbegla operacija? Unapred vam puno hvala!!!

    Odgovoreno: 03. 09. 2008.
    • Postovana, do sada sam odgovorio na sva pitanja koja su pristigla na sajtu, Vaseg nije bilo. Priraslice se najcesce ispoljavaju nakon operacoja u trbuhu gde je bilo jako zapaljenje, predpostavljam da je slepo crevo bilo gangrenozno. Apsolutno ne stoji da bi sledeca operacija mogla da bude fatalna. Kada je u pitanju voce njega ce dete sigurno moci da jede nakon perioda rekonvalescencije. Treba da jede sto vise tecne i kasaste hrane da bi stolicu imao svakog dana. Pojava bolova nikako ne znaci da ce sledeca operacija biti neophodna. Pozdrav