Poštovani, pre oko mesec dana počeo sam odjednom da imam "vodenaste" stolice, uglavnom žućkaste, oker boje, jednom dnevno ili jednom u dva dana, ne češće. Pri svakoj defekaciji primećujem vodu (ili sluz?), čak i kada je sama stolica čvršća. Pre toga je sve bilo u redu, mada sam često i pre bio sklon gorušici i nadimanju. Nikakve promene u ishrani nisam imao. Pošto nisam u Srbiji trenutno, zanima me da li mislite da je neophodno da što pre odem kod lekara i o čemu bi potencijalno moglo da se radi? Hvala Vam unapred.

    Odgovoreno: 23. 03. 2024.
    • Trebalo bi da se obratite doktoru ako proliv traje više od mesec dana.  Prolive koji traju do mesec dana po pravilu izazivaju akutne infekcije virusima, parazitima ili bakterijama i one u roku od mesec dana prođu tako da se takvi prolivi u principu ne ispituju. Međutim prolivi koji traju duže od mesec dana imaju sasvim drukčije uzroke, često su vezani za hronične upalne bolesti creva poput ulceroznog kolitis i Crohnove bolesti, stoga bi Vam trebalo uraditi za početak pregled stolice na parazite, koprokulturu,kao i kolonoskopiju. Možete mi se javiti radi ovih ispitivanja ako se vraćate uskoro u Srbiju, ja radim u poliklinici Rončević u Beogradu. Pozdrav, dr Kažić.