Poštovani doktore, imam 23 godine, nepušač sam, po mišljenju lekara lako gojazan (177cm/78kg) hranio sam se ranije manje-više zdravo i nisam imao nikakvih problema sa stomakom do skora. Imam problema sa stomakom od Nove Godine i svakog dana mi je sve gore. Prvo se javila gorušica, blaga vrtoglavica i opšta slabost posle korišćenja antibiotika (eritromicin 2 kutije, terapija za upaljeno grlo i sinuse), pa sam na VMA dobio Controloc i Cisap za želudac uz dijagnozu GERB bez gastroskopije. Stanje je se poboljšalo i gorušica smanjila za nekih 10 dana ali je moj lekar u Pančevu insistirao da uradim gastroskopiju pod lekovima 14 Marta. Rezultat gastroskopije: Elongatio ventriculi, a rečeno mi je da GERB nije moja dijagnoza već verovatno neki manji gastritis koji je očito prošao. Nisam dobio nikakve lekove i ubrzo se stanje pogoršalo,. Pored jake gorušice javili su se podrigivanje posle svakog obroka, jači bol u želudcu i povremen bol u crevima posle jela koji se kretao sa desna na levo u obilku ćiriličnog slova P oko pupka. Na zahtev lekara sam uradio testove na helikobakter (iz krvi), kandidu (iz fecesa), salmonelu, šigelu, hemokult, pregled stolice na svarljivost i punu analizu krvi. Kandida je u fecesu nađena u velikom broju (to je bilo podvučeno sa dve crte), antitela na helikobakter imam i hronična i akutna, u stolici su nađene kapljice masti, krvna slika ok osim SE 56, firbinogen 5,64 i CRP 3,8 koji su podvučeni. Popio sam terapiju za helikobakter pre dve nedelje ali ne osećam poboljšanja. Posle toga sam dobio Famotidin i njegove efekte osećam sad blago tek posle druge nedelje korišćenja. Moj lekar je sada na odmoru a novi gastroenterolog predlaže ponovnu gastroskopiju da bi se videlo šta mi stvara probleme i da se odradi test na helikobakter. Da li je ona zaista potrebna, jer sam i prvu teško podneo, šta bi ste Vi predložili? Gorušica me i pored famotidina ubija i osećam kako mi je ždrelo svakog dana sve više izjedeno, koža svakog dana sve suvlja a usta ispucala i topla. Hranim se dijetalno od januara, isključivo barenim povrćem i pilećim belom meso uz integralni hleb. Hvala unapred na odgovoru.

    Odgovoreno: 06. 05. 2008.
    • Postovani,
      smatram da gastroskopija u voom trenutku nije neophodna. To sto nije bilo znakova za GERB na gastroskopiji ne iskljucuje refluks jer postoji i tzv neerozivna refluksna bolest ili NERB gde nema promena sluzokoze jednjaka, iako je prisutan refluks, Gorusicu lecite lekovima iz grupe inhibitora protonske pumpe kao sto su Omeprol, Controloc, Nexium i to 2 puta dnevno pola sata pre jela tabletu od 20mg. U obzir dolazi da ponovite pregled stoli8ce na Candidu da bi se videlo da li terapija za Candidu uradila plodom, a potencijalno dolazi u obzir da u KC Srbije uradite 24ph metriju kojom bi se tacno utvrdilo kada postoji refluks kiseline u jednjak.