Postovani doktore,imam 30 godina.Pre 8 godina isla sam na pregled kod gastroenterologa ( pomocu barijuma ) receno mi je da imam mnogo povecanu kiselinu u zeludcu ili kako se vec zove gastroezofagealni refluks.Pila sam od lekova gelusil lak i nista drugo.Medjutim stanje se pogorsalo i otisla sam pre 2 godine na vma na pregled i pored toga doktor je rekao da imam IBS.Pila sam duspatalin,probiotik i posle mi je prepisao controloc lekove koji su lose uticali na mene pa nisam popila celu terapiju.Prestala sam sa uzimanjem svih lekova i obratila dosta paznje na ishranu poslednjih godinu dana i osecala sam se bolje.Medjutim,kad ne pazim sta jedem (a mnogo volim slatkise i kafu)dobijem jake bolove u zelucu i mnogo jaku kiselinu od koje ( bar ja tako mislim ) posle toga imam jake bolove u zdrelu i kao da me nesto steze i da imam knedlu u grlu.Zanima me da li je to od toga,ako jeste koliko je opasno ili je ipak mozda alergija u pitanju(imam alergiju ali nisu takvi simptomi-ne kasljem,ne kijam...)?Ako jeste da li ce mi pomoci ranisan koji sam pocela da pijem ili cu morati da radim endoskopiju?Unapred zahvalna na odgovoru.

    Odgovoreno: 06. 05. 2008.
    • Postovana,
      tegobe imate dosta dugo tako da smatram da je endoskopija neophodna. Od Ranisana Vam moze biti bolje, ali tu su najbolji lekovi iz grupe u kojoj je Controloc. Obzirom da Vam od Controloca nije bilo dobro predlazem da uzmete Omeprol. Velika je verovatnoca da imate osetecenje jednjaka zbog
      pojacane kiseline i gastroezofagealnog refluksa, pa i simptome koje opisuje u zdrelu su posledica refluksa. Velika je verovatnoca da imate io zeludacnu kilu u sklopu koje se ispoljava refluksna bolest. Ne brinite sve su to poremecaji koji se lece dostupnim lekovima.