Poštovani, pre 2 meseca oko je počelo da mi suzi i pojavilo mi se crvenilo na levom kapku. Mislila sam da je ječmik. Crvenilo se posle nekoliko dana povuklo, ali su mi ostali (kao neki čvorići) sa unutrašnje strane kapka i ne boli me. Očni lekar mi je rekao da to "nije ništa" te da grejem kapak maramicom ili toplim jajetom. Do danas se stanje nije promenilo, čak imam utisak da je i gore. . . Molim vas da mi kažete o čemu se to zapravo radi i šta ja dalje da preduzmem. (nosim naočare - 0, 75) . Unapred hvala,

    Odgovoreno: 03. 04. 2010.
    • Poštovana,
      Promena koju ste opisali je chalazion. U kapku se nalaze žlezde koje produkuju sekret da olakšaju prelazak kapaka preko očne jabučice. Ukoliko se zatvori izvodni kanal neke od žlezda, sekret se skupi i inkapsulira, tako da se pipa kao zrno. Grejanjem se malo prošire kanalići i ubrza resorpcija sadržaja. Ukoliko se to ne dogodi, ostaje vam hirurško uklanjanje. Operacija se izvodi ambulantno u lokalnoj anesteziji i nakon nekoliko dana sve se završi bez vidljivog ožiljka. Postoji mogućnost ponovnog javljanja na istom ili drugom kapku. Ništa neće da se komplikuje i ako promenu ne uklonite. Ne utiče na vid, a ostaje samo estetski efekat.