Imam sezonsku alergiju, nisam radila alergo test već uzimam terapiju preporučenu od strane farmaceuta koja mi ublažava simptome. Planiram da nakon prestanka uzimanja antihistaminika uradim alergo test kako bih izbegla alergiju u narednom periodu. Zanima me koja je procedura, da li se test može raditi samoinicijativno ili treba najpre posetiti alergologa pa se nakon toga testirati? Hvala unapred

    Odgovoreno: 13. 02. 2020.
    • U startu da kažem da je gospođa napravila jednu grešku koja na žalost nije samo njena, a to je odlazak u paoteku i traženje saveta od farmaceuta. Savet uvek treba tražiti od lekara, međutim ovo nije situacija u kojoj gospođa može da nastavi sa takvim razmišljanjem. Što se tiče alergoloških testova, ovi testovi podrazumevaju da niste pod terapijom lekovima protiv alergije, odnosno antihistaminicima 7-10 dana pre nego što se pritupi samom testiranju. Postoje kožni testovi gde se na unutrašnju stranu kože podlakta nanosi kap rastvora u kojoj se nalazi alergen, potom se lancetom zagrebe koža i nakon 20 minuta se dobijaju rezultati testa, koji se dobijaju nastankom bilo kakve kožne reakcije na određeni alergen. Kada govorimo o standardnim respiratornim alergenima, to su pre svega poleni trave korova i drveća, kućna prašina i grinje, životinjska dlaka, duvan, perje i posteljinu, i radi se pozitivna proba histaminom koji stoji u osnovi alergijske reakcije, i negativna proba fiziloškim rastvorom da bi se proverilo da li koža uopšte reaguje. Tek po sa saznanju kakvi su nalazi testovi možemo preduzimati određena lečenja, međutim ukoliko se alergija na polen ispituje u sezoni kada su poleni u velikoj meri prisutni ovi testovi mogu biti lažno negativni jer sve ćelije koje učestvuju u alergijskom odgovoru se nalaze tamo gde su šokna tkiva (oči, nos, pluća) te zato dobijamo lažno negativne kožne probe. Znači probe treba raditi zimi, ali u svakom slučaju mora se prestati sa korišćenjem antihistaminika jer i oni daju lažno negativne rezultate.