1. Kako rešiti problem sa upornom alergijom?

    Pitanje broj: #152570

    Poštovani doktore,

    Muči me alergija, čim se vratim kući, a neko vreme sam proveo napolju. Ne mogu da definišem tačno šta je u pitanju, da li je alergija na sunce ili je na polen, travu ili drveća, pošto se reakcija javlja i u večernjim satima ako odlučim da prošetam, a od trave i drveća ne mogu pobeći. Intenzitet varira iz dana u dan i baš se isfrustriram čim izadjem u najobičniju šetnju i kada dodjem kući, počinju simptomi. Koža me pecka, svrbi, nekad jače, nekad slabije, i osećam kao da je drugačija na tim osetljivim mestima i to potraje satima nakon. Do sada sam uzimao Xyzal po potrebi ali on ne donosi veliko olakšnje, što se te kožne alergije tiče. U apoteci su mi rekli da negujem kožu uljanom kupkom Eucerin sa vitaminom e jer je osetljiva i da kupim zaštitnu kremu za sunce sa velikim faktorom koja ima anti alergijsko dejstvo, i pomaže u nekoj meri, ali ponekad se desi da pored svega sto sam preduzeo simptomi i dalje se pojavljuju i jako su neprijatni. Nemam intolerancije na hranu, a pre 10-ak godina sam radio test u nekoj drzavnoj bolnici i piše da imam po 4 plusa za travu i drveće, a na sunce se jos nisam testirao mada i to planiram, ali ovaj test sto piše za drveće i travu je dosta staromodan. Mozete li mi reći šta da radim?

     Hvala puno!

    Odgovoreno: 28. 06. 2017.
    • Poštovani,

      Po Vašem opisu simptoma, imate poteškoća sa alergijom koja zahteva ozbiljan pristup imunologa ili pulmologa. Postoji kombinacija lekova koja može primiriti vaše simptome i omogućiti lakše obavljanje svakodnevnih aktivnosti. Ako se alergija javlja samo u određenom periodu godine, morate se pripremiti uzimanjem terapije nekoliko meseci pre sezone, naredne godine. Svakako zakažite pregled kod specijaliste.