Htela bih da vas pohvalim i da vam se zahvalim sto ste nam obogucili postojanje ovakvog sajta, smatram da je jako koristan. Mislim da bolujem od anksioznosti, panican poremecaj, nije dijagnostikovan, ali po onome sto sam citala, knjiski je primer. Dakle imam napade panike nicim izazvane, javljaju se nezavisno do bilo cega i iznenadno. Prvi put se dogodilo pre tri ipo godine. Napadi panike su praceni tahikardijom, znojenjem dlanova, ponekada mucninom. Imam osecaj kao da cu da" poludim". Osecaj da "nisam tu", nekako su sva cula zagusena (osecaj da nisam tu je znao da traje i po nekoliko meseci) . Zatim dozivljaj nestvarnosti svega oko mene. A ponekad mi se desava da mislim da ce nesto lose da se desi, npr. Prevrnuce se autobus, vidim ambulantna kola misli da idu ka mojoj kuci i sl. , to je od skoro pocelo da mi se desava, mozda pre par meseci, i nije toliki problem kao gore navedeno. Moram samo da kazem da sam u tim situacijama svesna iracionalnosti mojih misli, ali ne mogu da uticem na njih. Inace bolujem od sistemskog lupusa 8 godina, od terapije uzimam pronizon i rezohin. Nemam podataka da je neko u porodici imao slicne probleme. Nisam se jos uvek obratila psihijatru, nameravam u sto skorijem periodu. Moje pitanje je da li je u pitanju anksioznost, da li moze da ima veze sa lupusom i da li je moguce izlecenje od toga? Unapred hvala.

    Odgovoreno: 11. 07. 2012.
    • Poštovana,
      Veoma dobro ste opisali simptome koji ukazuju da se kod vas razvio psiho-somatski syndrom. Osam godina bolujete od autoimune bolesti i neophodno je da imate i podršku psihijatra jer su vam neophodni saveti i terapija kako bi ste aktivno ucestvovali u zaustavljanju bolesti i poboljšanju vaseg telesnog zdravlja. Simptomi straha sa paničnim napadima dans se uspešno lece lekovima i psihoterapiskim tehnikama zato je neophodno da što pre postite psihijatra dr dušanka petrović privatna praksa petrović