1. Kako uzimati Flunirin i Formidal?

    Pitanje broj: #491

    Pijem Metildopu, Flunirin i Formidal, tačnije uzimam te lekove po potrebi, 2 ili 3 puta nedeljno. Interesuje me da li njih mogu da pijem povremeno, tj. po potrebi ili moram redovno i koliko dugo vremenski smem da ih pijem?

    Odgovoreno: 14. 04. 2007.
    • Poštovani

      Flunirin je lek koji spada u grupu antidepresiva. Oni se ne mogu uzimati kao recimo benzodiazepini – po potrebi ili tek kad nam je loše. Njihovo dejstvo nastaje tek nakon 14 dana i ako se ne uzimaju na propisan način - a to znači – svakodnevno i u adekvatnoj dozi neće ispoljiti očekivano dejstvo ili će ono biti samo blago i delimično, te neće da otkloni u potpunosti tegobe. Znači Flunirin treba pravilno uzimati svakodnevno, a u zavisnosti od čega bolujete će se odrediti dužina tretmana. Recimo, za prvu epizodu depresije je godinu dana, stim što se na početku doze povećavaju a zatim smanjuju. Flormidal je iz grupe benzodiazepina – hipnotika. Tačnije rečeno, služi za lečenje poremećaja sna. Ono što treba znati je da ga ne treba dugo primenjivati (desetak do maksimalno dvadesetak dana), a da se onda ako i dalje postoji nesanica, ona razrešava na drugi način. Ovaj lek se ne mora uzimati redovno, možemo ga koristiti samo u slučaju da imamo teškoću u uspavljivanju. Medjutim, treba ga uzimati samo na osnovu procene Vašeg stanja zdravlja od strane psihijatra, jer za različite pacijente peporuke mogu biti drugačije.