Postovanje, moje ime je mima i nisam po prvi put na vasem sajtu, s'toga sam i odlucila da opet postavim pitanje, ali sada vezano za dete, jel sam jako zadovoljna vasim odgovorima! Imam cerku koja je napunila tri meseca 17-og septembra! Prilikom porodjaja je na glavici dobila hematom koji se vec povukao, a i rekli su nam da treba za to vremena. . . . Od 6nedelja do 6 meseci! Njoj je na tom mestu ostalo samo malo zadebljanje! Pitam vas ovo jer me muci druga briga! U pitanju je bebina prednja fontanela! Od prvog dana meni se ucinila jako sumnjivom, cinilo mi se da je jako mala. . . . Ali s' obzirom da imam jos jedno starije dete od 6 god. , kojem je fontanela bila mnogo veca, ubedila sam sebe da je to od deteta do deteta i da je njemu mozda bila mnogo velika pa opet, hvala bogu zarasla! Ali prilikom prve kontrole doktorka je videla fontanelu i malo se zadrzala kod nje,. . . Pitala sam je zasto je fontanela mala, rekla je da jeste mala, da cemo pratiti ali je bitno da ima savove! Mozete li mi molim vas objasniti sta znaci "mala fontanela", koji su rizici i koliko se treba obazirati na nju! Citala sam i na internetu o tome, , , neke stvari bas nisam najbolje razumela! Molim vas da mi sve lepo objasnite! P. S. -bebina fontanela je velicine jagodice malog prsta! Unapred zahvalna, mima!

    Odgovoreno: 23. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Mala fontanela nije za brigu i potpuno se opustite u vezi tog za vas velikog problema. Ne raste glava samo uz pomoć fontanele i preko nje! Šavovi su još uvek labavi i nisu srasli i nisu dovoljni okoštali i čvrsti tako da rast i sa potpuno zatvorenom fontanelom se odvija normalno. Ako dete ima uobičajen oblik glavice i dobro se razvija i raste ne treba se brinuti ni malo.