Postovani, zanima me da li je za bebu od dva meseca bolje da primi vakcinu u domu zdravlja (dtp) ili da primi pentaxi? Cula sam da je je bebe mnogobolje podnose, da nemaju pratece simptome. Mozete li me posavetovati sta da uradim? Znam da se pentaxin kupuje, ali ako bolja od ove druge, sako ce za svoje dete da kupi ako ima. Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 19. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Ako beba nema rizik faktor po rođenju i dobro se razvija nema opasnosti da primi i di te per plus polio, ali može da se desi da reakcija bude jaka zbog žive komponente per u vakcini. U pentaximu je to bez živih komponenata, manje su reakcije, manja je bolnost primene jer je samo 1 ubod u pitanju i samim tim je komfornije. Mana je cena i što je to za zdravo dete nemoguće refundirati. Deci koja imaju neki problem na rođenju i u razvoju savetujemo obavezno tu petovalentnu vakcinu.