Moja kci koja ima skoro 8 godina imala je povecanu vrednost aso 370 (refer. Je od 23-223) . Bila je u kontaktu sa bratom koji je imao sarlah ali nije zabolela. Preporucili su nam terapiju sa ospen 700 sirup 2 meseca po 1 kasicicu dnevni i letizen isto toliko. Posle toga smo opet uradili kontrolu i aso je sad 350, sasvim malo pao. Dete nije bilo uopste bolesno ovaj period. Napominjem da je njen brat koji je imao sarlah i bio pod istom terapijom ima aso samo 94 odnosno u normalnim granicama. Molim za savet dali su potrebna druga ispitivanja ili terapija?

    Odgovoreno: 18. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Ako dete nije bolesno ne treba ga ni lečiti. Titar aso je nastao verovatno još u nekoj ranijoj infekciji i ne govori da je dete trenutno u problemu. Aso do 400 j se ne leči pogotovu ako dete nema tegobe, ali ako dobije visoku temp. I gušobolju treba ga lečiti 10 dana ospenom ili sl.