Poštovani, kao prvo hvala što postojite! Imam 2 pitanja- 1. Moja ćerka ima 15 meseci i do sada nikada nije prespavala celu noć, a mi smo na ivici snage. Nikada neće da zaspi pre 22. 30, uvek se budi po 2 ili 3 puta, plače ili kenjka i ujutru ustaje oko 7h. Sve moguće metode sam sprovodila, jedino je nikada nisam pustila da plače dugo. Ona je jeko aktivno i veselo dete, na nju niko ne viče i ne udara je, stalno se mazimo i smejemo pa zaključujem da nema traume. Preko dana odspava sat i po vremena, lepo jede, smeje se, dobra je i aktivna. Molim vas pomozite mi savetom ili mi preporučite nekog stručnjaka ako smatrate da je to neophodno. Drugi problem je što ona ima 15 meseci a uopšte nema ni jedan zub. Naš pedijatar kaže da je to normalno. Da li treba da budem zabrinuta? Unapred zahvalna, ela.

    Odgovoreno: 19. 09. 2009.
    • Poštovana,
      To je stvarno više nego naporno za roditelje i mislim da vam treba pomoć kao i vašem detetu. Problem formiranja moždanih struktura i vretena spavanja je jako intenzivan u prvoj i drugoj godini i nije kod sve dece isti ali vreme kontinuiranog sna već bi trebalo da postoji u periodu od 10 do 12 h da bi se dete odmorilo kao i sve njegove funkcije. Pregled neurologa, eeg snimak i pedijatra za razvojne probleme zajedno proceniće da li se tu nešto može popraviti i na koji način. Zub će verovatno uskoro ali i tu nije loše posetiti i stomatologa.