Postovani imam je dno pitanje u vezi mog sina pa bih vas molila da mi objasnite. Pre tri godina sam saznala da moj sin ima dve bolesti sy marfan i prolapsus valvulae mitralis. Lpd1 normalnih dimenzija 34, bez vidljivih stranih masa. Mv kuspisi gracilni, osim proksimalne trecine pmk koji je miksomatozno izmenjen, koji u segmentu a2 prolabira put lp, kolor doplerom se registruje mr do 1+. Lk ocuvanih dimenzija kaviteta edd47esd30, ocuvane debljine zidova septum 8, 2/9, 4 zz 7, 4/9, 8, uredne globalne sistolne funkcije, bez segmetnih ispada kinetike. Ef 68% av hiperehogenog anulusa 27mm, sa fibrozom u srednjem delu desnog i nekoronarnog veluma, ocuvane separacije. Dk normalnih dimenzija 23, doplerom se ne registruju paoloski protoci. Perikard bo. Ali sam sad igrom slucaja otisla u beograd kod lekara pokazala rezultate i pogledale su dve doktorke i rekle su da je nemoguce da je bolestan od ovih bolesti. Mnogo sam zabrinuta pa bi vas molila da mi pojasnite malo. Unapred hvala. Lidija

    Odgovoreno: 11. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Marfanov sy je vrlo retka nasledna bolest koja je vrlo prepoznatljiva i ona ima uvek prolaps mitralne valvule i zato i zaslužuje stalne pregled kardiologa i uz srca. Ne mogu da se izjašnjavam da li je prisutna ili ne ali kardilozi su ti koji to mogu da utvrde.