Poštovana,
    Imam pitanje u vezi bebe od nepuna 2 meseca. Da li je moguće da kefalhematom može izaći tek posle mesec ipo od porođaja? Naime, porodila sam se, u bolnici mi dete nije imalo tu vodenu ili krvavu kvržicu na glavi, prva kontrola kod pedijatra je protekla bez toga jer je nije imao, to mu je izašlo tek na tačno mesec i 10 dana. Krenuli smo kod lekara pa nam je neurohirurg rekao da je to kefalhematom ustanovivši to samo palpacijom, a spec. dečije hirurgije mu je odradio ultrazvuk i ustanovio da je to cista? Jedan doktor kaže to se detetu ne dira, a drugi da se čisti uradi punkcija? Šta da radim?
    Unapred zahvalna. Zbunjena majka!

    Odgovoreno: 03. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Potreban je i eho cns a i mišljenje neonatologa, a moguće je da se hematom pojavi kasnije i ne spada u ozbiljan problem ako nema dubljih oštećenja. To se sporo povlači ali se nekada radi i punkcija. To je na odluci hirurga koji se u zajedničkim konsultacijama moraju dogovoriti i odlučiti.