Poštovana doktorice,
    Moj brat ima bebu od 5 mjeseci. Rođen je sa 3800 gr. Na poslednjoj kontroli prije par dana bio je težak 8450 gr. beba doji, a prije 20-ak dana uveli su mu kašicu od riže, obično za poslijepodnevno hranjenje. U prva tri mjeseca je imao jake grčeve, koji su sada prestali, ali se u tom periodu naučio "na ruke" i sada, kada je budan, neće da leži u ležaljci ili krevetiću duže od 10 minuta - odmah plače i mora se uzeti i nositi. Neće ni u kolica duže od 5 minuta - plače da se skoro zaceni sve dok ga ne uzmu u naručje i onda iste sekunde prestane plakati. Zadnjih 15-ak dana ima veoma rijetku stolicu, koja je prvih 5-6 dana bila gotovo kao voda, a sada je žuta, ali i dalje veoma rijetka. Ljekar kaže da je sve u redu i da mu je stolica takva jer mu možda rastu zubići. Mene to malo brine, jer smatram da malo predugo ima takvu stolicu. Molim Vas i da mi kažete kako odučiti bebu od nošanja i da li su tačne one naše "babske" priče da nije dobro ostaviti muško dijete da dugo plače, jer navodno može dobiti kilu?
    Zahvaljujem

    Odgovoreno: 03. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Kako ovaj odgovor prilično kasni verovatno ste sredili stolicu koja može da se menja ali ne treba da bude potpuno vodena i da je jako učestala. Bebu ne morati odvikavati od nošenja zato što ona to traži kao sigurnost i zaštitu a ne zato što je naviknuta. Plač morate da prepoznate zbog čega nastaje i razrešavati razloge ali ne zbog kile koja se ne javlja samo kod dečaka i nije jedini razlog kile plakanje! Dete može da plače ali ako to nije jako ili dugo i ako možete da mu nečim pomognete to i učinite.