Poštovana,
    Ja bih se obratila pedijatru za pomoć. Prije deset dana, djevojčici je nađena kandida (prilikom mcug) koji je uredan. Trošila je baktrim pet dana i evo deset dana ujutro i uveče mažem je kremom canesten. Zanima me da li je to adekvatna terapija sa obzirom da su njoj i dalje spoljne genitalije prilično iritirane i crvene. Ne žali se na svrab i peckanje. Inače interesuje me kako se pojavila kandida i da li može da utiče na njeno zdravlje kao i to da li sam ja kao previše brižna majka perući je stalno dječijim šamponima i mažući je do skoro kremama (ima 6 godina) stvorila uslove da se to pojavi.
    Mnogo hvala.

    Odgovoreno: 22. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Skoro da ste sami odgovorili na sva pitanja! Verovatno da nije bactrim razlog za kandidu ali nije ni to isključeno pogotovu ako je dete čest konzument antiobiotika, ali šesto pranje sapunima ruši prirodnu barijeru i omogućuje rast i bakterija i gljivica. Lokalna toaleta genitala pogotovu osetljivih devojčica mora biti sa blagim sredstvima ili samo sa vodom uz ispiranje rastvorom sode bikarbone ili specijalnim sredstvima za toaletu genitala, uz čestu primenu krema stelactiv za negu i povremenu primenu kansena. Nekada je potrebna analiza i stolice na gljivice kao i brisa vulve na gljivice i bakterije o čemu će vas izabrani lekar najbolje posavetovati.