Poštovana,
    Moj sin ima 10godina. Pre tri meseca je imao stomačnu virozu pri čemu je palpirana i uvećana slezina, a pre mesec dana upalu grlu pa je rađen uz abdomena i konstatovana mu je uvećana slezina. Na kontrolnom uz veličina slezine se vratila u normalu ali je nađena akscesorna slezina veličine 16x11mm, interesuje me šta je to i zašto deteteu zabranjuju sport i fizičku aktivnost.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 07. 07. 2009.
    • Poštovana,
      To je pitanje za dečijeg hirurga i praćenje njenog rasta je u domenu uz a odnosi se se na postojanje dve slezine, od kojih je ta manja i verovatno urođena kao neka anomalija u rastu organa trbuha i zbog mogućih povreda i krvarenja ne savetuje se sport gde postoji grubost i mogućnost udara. I bez ovakvih problema slezina se u grubim sportovima može povrediti a ovde i više. Tu hirurg odlučuje šta je i kada najbolje činiti.